Τρίτη 22 Μαρτίου 2011

Η νύχτα των ρεκόρ!

Αυτό που έγινε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν βγαλμένο από τα όνειρα του πιο αισιόδοξου φίλου του Ολυμπιακού. Σαν να πάτησε ένα κουμπί, η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς απλώς εξαφάνισε τον αντίπαλο από το παρκέ. Στην άμυνα δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο είτε για ντράιβ είτε για μακρινά σουτ ενώ στην επίθεση ακούμπησε την μπάλα χαμηλά και πήρε εύκολους πόντους. Η διαφορά διαρκώς ανέβαινε (9-0, 15-0, 19-0), η Σιένα σκόραρε (λέμε τώρα) με ιδρώτα και αίμα και ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να στήσει ένα ανεπανάληπτο πάρτι.

Οταν, δε, πάτησε παρκέ και ο ορεξάτος Παπαλουκάς οι ερυθρόλευκοι πάτησαν το γκάζι και εξαφανίστηκαν. Οι πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο προκάλεσαν ντελίριο ενθουσιασμού στο κοινό και έκοψαν τα πόδια του αντιπάλου που δεν μπορούσε να ματώσει το διχτάκι (36-6, 47-9 ημίχρονο). Η επιθετική επίδοση των Ιταλών (2/31 σουτ και 9 πόντοι, η χειρότερη στην ιστορία της Ευρωλίγκα) αποτελεί παράσημο για την προσήλωση και το πάθος που έδειξε ο Ολυμπιακός κατά το πρώτο 20λεπτο.Το ερώτημα που τέθηκε στο ημίχρονο ήταν τι κίνητρο θα έβρισκε ο Ολυμπιακός. Ο Ντούσαν Ιβκοβιτς έδωσε εντολή για συνέχεια στον ίδιο ρυθμό και παρά το γεγονός ότι θέση στην πεντάδα πήρε ακόμα και ο νεαρός Κατσίβελης, οι ερυθρόλευκοι δεν χαλάρωσαν. Και πως να χαλαρώσουν κόντρα σ' έναν αντίπαλο που είχε υποστεί...σοκ. Η διαφορά πλησίασε ακόμα και τους 50 πόντους (55-9) πριν οι παίκτες της Σιένα, ίσως και από λόγους εγωισμού, βρουν κάποιες λύσεις, κυρίως από την περιφέρεια (61-22).

Τα στοιχήματα για τη διαφορά έδιναν και έπαιρναν, ειδικά όταν αυτή ξεπέρασε τους 50 πόντους (77-25). Αλλο ενδιαφέρον στο ματς δεν υπήρχε καθώς ακόμη και ο προπονητής της Σιένα Σιμόνε Πιανιτζιάνι παρέδωσε πνεύμα. Εν τέλει, το κοντέρ σταμάτησε στο 89-41.

Οι 41 πόντοι που δέχθηκαν οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς «έσπασαν» τους 49 που είχαν δεχθεί τρεις φορές έως τώρα. Με τον Παναθηναϊκό τη σεζόν 1996-97, με τη Ρεάλ Μαδρίτης τη σεζόν 1995-96 και με την Τόφας Μπούρσα τη σεζόν 1979-80.

Όσο για τη διοργάνωση; Το ρεκόρ ανήκει στην Κρκα, που είχε χάσει με 89-35 από την ΤΣΣΚΑ στις 19/11/2003. στη Μόσχα. Η Σιένα από την πλευρά της είχε δεχθεί μόλις 40 πόντους στην εκτός έδρας νίκη της (σεζόν 2009-10) επί της Τσιμπόνα στο Ζάγκρεμπ με 40-85.

Δεν είναι όμως αυτό το μοναδικό ρεκόρ. Οι 9 που δέχθηκαν οι Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο είναι επίσης ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, αφού το προηγούμενο άνηκε στην Μπένετον Τρεβίζο που στις 26 Νοεμβρίου 2003 είχε δεχθεί μόλις 14 από τη Βιλερμπάν στο Τρεβίζο.

Και τα ρεκόρ συνεχίζονται. Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη δεύτερη μεγαλύτερη νίκη του στη διοργάνωση φτάνοντας κοντά στο να σπάσει ένα ρεκόρ που κρατάει 31 χρόνια. Ποιο; Αυτό της καλύτερης επιθετικής βραδιάς στην ιστορία της ομάδας που ήταν επίσης 49 πόντους από τη σεζόν 1979-80 με αντίπαλο την Αλ Γιάλα από την Αίγυπτο.

Οι καλύτερες αμυντικές βραδιές στην ιστορία του Ολυμπιακού…

1. Olympiacos – Panathinaikos (Greece) 69-49 (49) 1996-97 Euroleague
-. Olympiacos – Real M. (Spain) 68-49 (49) 1995-96 Euroleague
-. Olympiacos – Tofas (Turkey) 94-49 (49) 1979-80 Corac Cup
4. Olympiacos – Kinder Bologna (Italy) 55-50 (50) 1998-99 Euroleague
5. Olympiacos – CSKA M. (Russia) 82-51 (51) 1996-97 Euroleague
-. Olympiacos – Guilford Kings (Gr. Britain) 96-51 (51) 1993-94 Euroleague
-. Olympiacos – Guilford Kings (Gr. Britain) 71-51 (51) 1993-94 Euroleague